Przyczyny i objawy uszkodzonego akumulatora
- Szczegóły
Akumulator samochodowy jest źródłem energii elektrycznej, którą magazynuje oraz uwalnia. Procesy zużywania i uzupełniania energii są powtarzalne. Akumulator zasila urządzenia elektryczne, gdy silnik jest wyłączony oraz jest niezbędny do rozruchu silnika. Zużyta energia jest uzupełniania podczas jazdy. Najważniejsze parametry akumulatorów to pojemność oraz prąd rozruchowy. Prawidłowo eksploatowany akumulator bez trudu wytrzyma około 4-5 lat. Warto znać objawy jego zużycia oraz najczęstsze przyczyny uszkodzeń.
Po czym poznać zużyty akumulator?
Zaniedbania w zakresie kontroli systemu zasilania mogą skutkować usterkami. Początkowym objawem niesprawnego akumulatora jest jego chroniczne niedoładowanie, nawet jeżeli samochód jest użytkowany regularnie. Sprawny akumulator pozwala na zachowanie dodatniego bilansu energetycznego. Warto co jakiś czas sprawdzić napięcie akumulatora za pomocą woltomierza. Wartość naładowania nie powinna spadać poniżej 85%. Tym prostym sposobem można z dużą pewnością przewidzieć przyszłe rozładowanie. Napięcie powinno wynosić od 13,9 V do 14,4 V. Pamiętajmy jednak, że konkretna wartość napięcia zależy od producenta. Alarmująca powinna być sytuacja, w której doładowywany akumulator utrzymuje stan permanentnego rozładowania. Jest to niepokojące zwłaszcza przy nowych i rzadko eksploatowanych akumulatorach.
Sygnałami uszkodzonego akumulatora są problemy z uruchomieniem silnika samochodu lub niemożność jego uruchomienia przy pracującym rozruszniku. W przypadku akumulatorów z wbudowanym testerem objawem awarii jest czerwone lub czarne światełko zamiast zielonego. Skrajnym objawem uszkodzenia jest oczywiście całkowite rozładowanie akumulatora. W autach z centralnym zamkiem będzie to skutkować niemożnością dostania się do środka za pomocą pilota. Oznaką uszkodzonego akumulatora może być również napęcznienie jego obudowy w wyniku pracy przy zbyt wysokim napięciu.
Najczęstsze przyczyny uszkodzenia akumulatora
Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia akumulatora należą niewłaściwe warunki pracy urządzenia. Zazwyczaj ich powodem są zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury. Negatywny wpływ na stan akumulatora ma zwłaszcza mroźna pogoda. Sprawność akumulatora spada wraz ze spadkiem temperatury powietrza, co ma związek z obniżoną gęstością elektrolitu. Powodem może być również intensywna jazda miejska i duża ilość zatrzymań, które przekładają się na zbyt częste cykle ładowania i rozładowywania. Przyczyną usterki może być także zabrudzenie i zawilgocenie akumulatora, jego nieprawidłowe przechowywanie lub zbyt luźne osadzenie powodujące nadmierne wstrząsy podczas jazdy.
Ewentualność uszkodzenia wzrasta przy nieprawidłowo dobranym typie akumulatora do modelu pojazdu oraz zbyt częstych rozruchach pojazdu. Może na nie także wpływać zbyt rzadka jazda, uszkodzenie mechaniczne podzespołów, przerwanie przewodu zasilającego lub zaśniedzenie klem. Zwróćmy także uwagę, aby nie nadużywać odbiorników elektrycznych, ponieważ takie zachowanie może przyczynić się do niedoładowania akumulatora. Pamiętajmy, aby po wyłączeniu silnika zawsze odłączyć wszystkie odbiorniki prądu! Zużycie prądu w aucie w czasie postoju nie powinno być większe niż 0.5 A.