Oznaczenia akumulatorów samochodowych. Jak je odczytywać?
- Szczegóły
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją, warto, abyś zapoznał się z oznaczeniami akumulatorów. Dzięki naszemu przewodnikowi, otwierając maskę samochodu, akumulator nie będzie miał przed tobą tajemnic. Co prawda na jego etykiecie nie znajdziesz nazwy modelowej, a jedynie ciągi cyfr i liter, jednak pod nimi podaje się najważniejsze parametry baterii:
- napięcie
- pojemność
- prąd rozruchowy
- norma, według której go zmierzono
Warto wiedzieć, co oznaczają.
Napięcie
Akumulator powinien posiadać takie samo napięcie, jak instalacja elektryczna samochodu. Samochody osobowe wyposażone zostały w instalację 12-woltową, dlatego oznaczenie na akumulatorze powinno wynosić 12 V.
Pojemność
Pojemność na akumulatorze podawana jest w amperogodzinach; im jej większa wartość, tym więcej prądu „zmieści się” w akumulatorze. Pojemność, podobnie jak napięcie, powinien być dobrany samochodu, a konkretnie do wielkości i rodzaju silnika, a także zapotrzebowania auta na prąd. Pojemność akumulatora zatem powinna być równa co wartość sugerowana przez producenta samochodu.
Prąd
Kolejne oznaczanie akumulatorów samochodowych, podawane w amperach, określać będzie jednorazowy, krótkotrwały wydatek prądu, generowany przez akumulator.
Tę wartość także dopasujmy do konkretnego auta; montaż baterii o za dużym prądzie spowoduje mniejszą trwałość baterii i jej wrażliwość na skutki rozładowania.
Norma
Norma, w jakiej podana jest wartość prądu rozruchowego umieszczana jest na etykiecie, obok informacji o jego wartości. Najczęściej spotkamy się z normą EN oraz SAE lub DIN. Pamiętamy jednak, że prąd rozruchowy 680 A podany według normy EN będzie wyższy według normy DIN i mniejszy, niż w normie SAE.
Ze względu na to, że akumulatory to niezwykle wrażliwe urządzenia, które należy regularnie doładowywać, warto kupować je w sprawdzonych hurtowniach, a nie w supermarketach. W hurtowniach bowiem pracownicy dbają o to, aby sprzęt był regularnie sprawdzany i doładowywany.