Jak wymienić uszkodzone lub zaniedbane klemy akumulatora?
- Szczegóły
Aby akumulator mógł działać prawidłowo i zasilać urządzenia w aucie, łączy się go z obwodem elektrycznym samochodu specjalnymi przewodami, które są zakończone klemami. Klemy to specjalne końcówki, które nakłada się i zaciska na biegunach akumulatora. Pełnią one funkcję pomostu między akumulatorem a zespołami przewodów, które są podłączone do jego ogniw. Jedna z końcówek biegunowych ma znak dodatni, a druga ujemny.
Klemy to jedne z podstawowych elementów, które zapewniają prawidłowe działanie akumulatora. Niepełne połączenie z instalacją elektryczną to jedna z najczęstszych przyczyn spadku wydajności akumulatora samochodowego, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe i regularne dbanie o stan techniczny klem. Zaniedbane klemy pokrywają się kurzem, brudem i są zaśniedziałe. Taki stan może być powodem niewystarczającego przepływu prądu.
Aby klemy dobrze pełniły swoją funkcję, wystarczy je co pewien czas oczyścić. Można użyć do tego czystej szmatki i ciepłej wody. Po oczyszczeniu należy je dokładnie wysuszyć, a następnie podłączyć akumulator. Bardzo ważne, aby przy dokręcaniu klem zaciskających na końcówkach biegunów wykazać się dużą ostrożnością, gdyż można je łatwo uszkodzić. Oprócz oczyszczenia klem wodą, można raz na jakiś czas wykonać zabiegi konserwacyjne. W tym celu wystarczy nasmarować je wazeliną lub specjalistycznym smarem, co uchroni je przed korozją i sprawi, że ich powierzchnia będzie dobrze zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci i oparów kwasu.
Jak wygląda wymiana uszkodzonych klem?
Zaniedbane lub uszkodzone klemy akumulatora mogą być przyczyną niewłaściwego przepływu prądu. Z biegiem czasu mogą zacząć się kruszyć lub rdzewieć. Jest to dość poważny problem, dlatego należy jak najszybciej wymienić te elementy na nowe. Nie jest to droga część, a ich wymiana nie jest skomplikowana – z pomocą naszej instrukcji, z wymianą klem powinien sobie poradzić każdy kierowca.
W pierwszej kolejności należy otworzyć maskę samochodu i odszukać klemy. Powinny się one znajdować nad ogniwami oznaczonymi znakami „+” i „–” w górnej części akumulatora. Aby uniknąć porażenia prądem, musisz odkręcić śrubę z zacisku znajdującego się na ogniwie ujemnym akumulatora. Pomocny będzie tutaj klucz płaski. Przy zdejmowaniu klem pamiętaj o zachowaniu ostrożności! Złap je przy pomocy ręcznika lub załóż gumowe rękawice dla ochrony. W następnym kroku musisz:
- ostrożnie odkręcić śruby trzymające zaciski klem,
- rozłączyć klemy, rozpoczynając od klemy ujemnej,
- delikatnie podważyć klemy śrubokrętem, jeżeli nie chcą zejść,
- dokładnie wyczyścić odsłonięty biegun akumulatora,
- rozłączyć klemę dodatnią i również wyczyścić biegun akumulatora.
Na sam koniec wystarczy zdemontować uszkodzone klemy z przewodów i założyć nowe. W tym celu należy podłączyć nowe klemy do biegunów, rozpoczynając tym razem od klemy dodatniej.