Do czego służą klemy akumulatora?
- Szczegóły
Aby akumulator samochodowy mógł działać prawidłowo i zasilać urządzenia w aucie, łączy się go z obwodem elektrycznym samochodu specjalnymi przewodami, które są zakończone klemami. Klemy to jedne z podstawowych elementów, które zapewniają prawidłowe działanie akumulatora. Są to specjalne końcówki, które nakłada się i zaciska na biegunach. Pełnią one funkcję pomostu między akumulatorem a zespołami przewodów, które są podłączone do jego ogniw. Jedna z końcówek biegunowych ma znak dodatni, a druga ujemny.
Zadaniem klem akumulatorowych jest połączenie elektryczne baterii z prądnicą, rozrusznikiem, masą samochodu oraz innymi odbiornikami energii elektrycznej, oraz zagwarantowanie prawidłowego kontaktu elektrycznego w czasie aktywnej pracy samochodu w różnych warunkach. Poza tym umożliwiają one sprawne instalowanie i demontowanie akumulatorów do danego samochodu oraz zabezpieczają przed niepoprawnym zamontowaniem akumulatora, a nawet zwarciem.
Warto w tym miejscu dodać, że niepełne połączenie klem z instalacją elektryczną to jedna z najczęstszych przyczyn spadku wydajności akumulatora samochodowego, dlatego bardzo ważne jest regularne dbanie o ich stan techniczny. Zaniedbane klemy pokrywają się kurzem, brudem i są zaśniedziałe, co może przyczynić się do niewystarczającego przepływu prądu.
Klemy do akumulatorów mogą być wykonane z ołowiu lub mosiądzu. Te pierwsze wyróżniają się optymalną przewodnością elektryczną, mają elastyczną strukturę, zapewnią szczelne zaciśnięcie i nie podlegają niszczącemu działaniu elektrolitu i korozji. Co więcej, mają one atrakcyjną cenę. Z kolei zaciski akumulatora wykonane z mosiądzu są stosunkowo ciężkie, łatwe w montażu, mają dobrą przewodność elektryczną i wytrzymują wysokie temperatury. Jednak modele ołowiowe są uważane za opcję bardziej uniwersalną, ponieważ pełnią nie tylko rolę mocowania, ale służą również, jako bezpiecznik.
Dlaczego należy czyścić klemy i jak to robić?
Aby klemy dobrze pełniły swoją funkcję, należy je co pewien czas oczyścić. Można użyć do tego celu miękkiej szmatki i ciepłej wody. Po oczyszczeniu należy je dokładnie wysuszyć, a następnie podłączyć akumulator. Bardzo ważne, aby przy dokręcaniu klem zaciskających na końcówkach biegunów wykazać się dużą ostrożnością, gdyż można je łatwo uszkodzić. Oprócz oczyszczenia klem wodą można raz na jakiś czas wykonać zabiegi konserwacyjne. W tym celu wystarczy nasmarować je wazeliną lub specjalistycznym smarem, co uchroni je przed korozją i sprawi, że ich powierzchnia będzie dobrze zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci i oparów kwasu.
Jak wygląda wymiana klem?
Wymiana klem nie jest wcale skomplikowana. W pierwszej kolejności należy odszukać klemy. Powinny się one znajdować nad ogniwami oznaczonymi znakami „+” i „–” w górnej części akumulatora. Przy ich zdejmowaniu pamiętaj o zachowaniu ostrożności! Złap je przy pomocy ręcznika lub załóż gumowe rękawice dla ochrony. W następnym kroku musisz ostrożnie odkręcić śruby trzymające zaciski klem, rozłączyć klemy (rozpoczynając od ujemnej), wyczyścić odsłonięty biegun akumulatora, rozłączyć klemę dodatnią i również wyczyścić biegun akumulatora. Nowe klemy należy podłączyć do biegunów, rozpoczynając od klemy dodatniej.