Co zrobić ze zużytym akumulatorem?
- Szczegóły
Akumulatory to ogniwa wtórne, które gromadzą, a później uwalniają energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym, które zachodzą w elektrolicie i na styku elektrolitu i elektrod. Ponieważ można je ładować, nadają się do wielokrotnego użytkowania. Są wykorzystywane w samochodach, motocyklach, łodziach, skuterach, maszynach budowlanych oraz rolniczych. Bez nich nie byłby możliwy przede wszystkim rozruch silnika, a więc wszystkie używane przez nas pojazdy byłyby bezużyteczne. Akumulatory są także odpowiedzialne za zasilanie komputerów w samochodzie. Dzięki ich zastosowaniu urządzenia elektroniczne stały się mobilne. Każdy akumulator ma swoją określoną żywotność (zazwyczaj od 3 do 6 lat). Po tym czasie należy wymienić swój akumulator na nowy, aby zapewnić sobie dalszą bezawaryjną jazdę. Jednak musimy pamiętać, że akumulatory są zakwalifikowane do grupy tzw. odpadów niebezpiecznych. Co zatem należy zrobić ze zużytym akumulatorem? Odpowiedź odnajdziecie w dzisiejszym wpisie!
Dlaczego akumulator może stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego?
Akumulatory to urządzenia, w których znajdują się różne niebezpieczne substancje. Jest to kwas siarkowy, ołów, kadm czy rtęć. Te związki są szkodliwe dla środowiska naturalnego oraz ludzi. Nowy akumulator ma szczelną obudowę, która jest wykonana z materiałów zapewniających użytkownikom bezpieczeństwo. Niebezpieczeństwo powstaje, kiedy akumulator się zużyje. W przypadku nieprawidłowej utylizacji niebezpieczne substancje mogą przedostać się do środowiska i spowodować skażenie gleby albo wód gruntowych. Substancje takie jak ołów, kwas siarkowych czy rtęć mają bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmów żywych. Są rakotwórcze i mogą wywoływać silne poparzenia. Ich przedostanie się do gleby i wody zakłóca wzrost roślin, zaburza wiele procesów normalnie zachodzących w wodach i może być poważnym zagrożeniem dla wszystkich organizmów żyjących w pobliżu.
Co zrobić ze zużytym akumulatorem?
Jeżeli wymieniliśmy akumulator w naszym samochodzie, pamiętajmy, że stary musi zostać poddany specjalistycznemu recyclingowi. W wyniku odpowiednich zabiegów minimalizowany jest szkodliwy wpływ związków zawartych w akumulatorze na środowisko, a wiele cennych surowców jest odzyskiwanych i może być użytych do produkcji nowych urządzeń. Zużyty akumulator najlepiej jest oddać do specjalnego punktu ich utylizacji albo do sprzedawcy, od którego go kupiliśmy. Firmy zajmujące się sprzedażą nowych akumulatorów mają bowiem prawny obowiązek przyjmowania od swoich klientów starych akumulatorów i oddawania ich do utylizacji.